آیا بیت کوین قانونی است؟


آیا بیت کوین قانونی است؟


هر واحد پول فیات در جهان توسط یک نهاد واحد ایجاد و کنترل می شود. طبق قانون، شهروندان عادی فقط مجاز به خرید، فروش یا نگهداری ارز هستند. اگر کسی تلاش کند تا هر مقدار پول ایجاد کند، ناگزیر خود را در پشت میله های زندان می یابد. وقتی بیت کوین معرفی شد، الگویی کاملاً جدید و منحصر به فرد ایجاد کرد. اولین ارز دیجیتال و غیرمتمرکز جهان که توسط هیچ کس کنترل نمی شود. علاوه بر این، مفهوم بیت کوین به این معنی است که هر کسی که قدرت محاسبه کامپیوتری کافی داشته باشد می تواند ارز دیجیتال ایجاد کند.  

قانونی بودن بیت کوین به این بستگی دارد که شما کی هستید، در کجای دنیا هستید و به چه کاری با آن مشغول هستید. در ادامه به این نکته  که آیا بیت کوین در آمریکا و ایران قانونی است اشاره خواهیم کرد.

نگرانی در مورد ارزهای دیجیتال

در بسیاری از حوزه‌های قضایی، مقامات هنوز بیت کوین را درک نکرده اند و به رسمیت نشناخته اند چه برسد به تعریف آن در اصطلاحات قانونی. نگرانی های زیادی در مورد ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین مطرح شده است که طبیعی به نظر می رسد که مقامات دولتی در مورد یک جامعه مالی که نمی تواند به طور کامل کنترل شود، نگران باشند.

در واقع، تاریخ ارز رمزنگاری شده پر شده است از مواردی که صرافی ها طی گزارش هایی مبنی بر سرقت بیت کوین به حالت تعلیق در آمده اند. به طور مثال در اوایل فوریه 2014، یکی از بزرگترین صرافی های بیت کوین، ام تی گاکس Mt. Gox ، سرویس برداشت از حساب کاربران خود را به حالت تعلیق درآورد. این اقدام به دنبال گزارش هایی مبنی بر سرقت 744000 بیت کوین بود که در آن زمان ارزشی معادل ۴۷۳ میلیون دلار داشت و ۶ درصد از کل موجودی بیت کوین جهان به حساب می‌آمد.  حدود 200 هزار عدد از بیت کوین‌های مفقودشده بازیابی شد و بقیه بیت کوین‌ها برای همیشه از دست رفتند.

توانایی بیت کوین برای استفاده به صورت ناشناس دلیل دیگری برای نگرانی است. حتی اگر هر تراکنش در بلاک چین ثبت شده باشد، تقریباً کاملاً ناشناس ماندن برای کاربران بسیار آسان است، زیرا این اطلاعات ثبت شده در بلاک چین فقط شامل کلیدهای عمومی و میزان وجوه منتقل شده هستند.

بنابراین به دلیل ناشناس ماندن و ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین در طرح های پولشویی و فرار مالیاتی می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد.

خرید با بیت کوین

در سال 2013، بیت کوین توسط شبکه اجرای جرایم مالی وزارت خزانه داری آمریکا (FinCEN) به عنوان یک ارز مجازی غیر متمرکز طبقه بندی شد. آنها همچنین یک رهنمود صادر کرده اند که در آن اظهار داشته اند کسانی که برای خرید کالا از بیت کوین استفاده می کنند، انتقال دهنده حساب نمی شوند و در چارچوب قانون فعالیت می کنند. بنابراین، خرید کالا با بیت کوین در آمریکا کاملاً قانونی است و این ارز دیجیتال به عنوان نوعی پرداخت در چندین بازار بزرگ از جمله Overstock ، Shopify و OKCupid پذیرفته شده است. علاوه بر این، در سراسر ایالات متحده فروشگاه ها و رستوران هایی وجود دارد که می توانید با بیت کوین پرداخت کنید.

بیت کوین در ایران هنوز به‌طور کامل به رسمیت شناخته نشده است، اما سرمایه‌گذاری، نگهداری یا استفاده از بیت کوین در کشور جرم هم نیست. اما در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله امکان خرید کالا با بیت کوین در ایران وجود ندارد.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در بیت کوین نیز در یک قلمرو قانونی است. بسیاری از مبادلات نظارتی مستقر در ایالات متحده باید از قوانین ضد پولشویی پیروی کنند به همین دلیل، کسانی که مایل به معامله و سرمایه گذاری در بیت کوین هستند باید هویت و اطلاعات شخصی خود را ثبت کنند.

در ایران نیز سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آنها کاملا قانونی است. جرم نبودن استفاده از بیت کوین و نگهداری آن تنها در صورتی است که بیت کوین ابزار جرم دیگری نباشد به عنوان مثال برای پول شویی استفاده نشود کاملا قانونی است و در صورت رخ دادن هرگونه کلاهبرداری، هک در فضای ارزهای دیجیتال، یک فرد می‌تواند شکایت رسمی ارائه دهد و قوه قضاییه به آن رسیدگی خواهد کرد و پلیس فتا نیز در خصوص این گونه جرایم پیگیری لازم را خواهد داشت.

استخراج

در راهنمای FinCEN (مربوط به آمریکا) آمده است كه كاربران ایجاد کننده واحدهای بیت کوین و مبادله آنها با ارز ثابت را می توان انتقال دهنده پول دانست و مشمول قوانین و مقررات ویژه ای می شوند كه این نوع فعالیت را پوشش می دهد.

در ایران نیز استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری قانونی است، اما باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود. استخراج ارزهای دیجیتال بدون مجوز از وزارت صمت، غیر مجاز اعلام شده و همچنین باید از وزارت نیرو برق مخصوص ماینینگ با تعرفه صادراتی دریافت کرد.

پذیرش پرداخت ها با بیت کوین (برای تجارت)

پذیرش پرداخت با بیت کوین برای مشاغل بزرگ و کوچک قانونی است. به این معنی که  کالاها و خدمات را با ارز معمولی می فروشد و قبول می کند بیت کوین را به عنوان راه قانونی دیگر برای پرداخت بپردازد. در آمریکا هر مشاغلی که پرداخت بیت کوین را بپذیرد همچنین ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد دریافتی از طریق بیت کوین است. بیت کوین به عنوان یک ارز مجازی قابل تبدیل به رسمیت شناخته شده است  که این بدان معنی است که پذیرش آن به عنوان روشی برای پرداخت دقیقاً همان پذیرش کارت های نقدی و طلا است.

در ایران نیز پذیرش پرداخت ها با بیت کوین قانونی است و اخیر در خبری (20 آذر 99) آمده است که ونزوئلا برای پرداخت هزینه واردات از ایران از بیت کوین استفاده می کند.

جمع بندی

بنابراین نگهداری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در ایران کاملا قانونی است و صرافی های متعددی در زمینه ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت می کنند که صرافی بیتکس 24 یکی از صرافی های آنلاین و کاملا مطمئن در زمینه ارزهای دیجیتال است. اما استخراج بیت کوین در ایران ملزم به اخذ مجوز است و در صورت رخ دادن هرگونه جرم در این زمینه، رویه پیگیری مشابه سایر جرایم کیفری و پرونده های حقوقی است.

 

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال

برای خرید بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.