آیا باید بیت کوین بخرم؟


آیا باید بیت کوین بخرم؟


یکی از مواردی که بیت کوین به آن مشهور است نوسانات آن است. همچنین با افزایش ها و کاهش های چشمگیر قیمت غریبه نیست. در اواسط دسامبر سال 2017 این ارز دیجیتال به بالاترین حد خود رسید و از مرز 19850 دلار فراتر رفت اما دچار کاهش قیمت چشمگیری شد و در عرض چند روز به زیر 12000 دلار رسید و روند نزولی ادامه داشت تا اینکه در فوریه 2018به زیر 7000 دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله بیت کوین یک اوج قیمت جدیدی را ثبت کرد و توانست در 19 دسامبر سال 2020 تقریبا هشت ماه پس از هاوینگ سطح 24000 دلار را تاچ کند.

 در برهه ای از زمان، ارزش آن در مدت زمان یک ساعت 2000 دلار کاهش یافت. هیچ پیش بینی دقیقی در مورد قیمت بیت کوین وجود ندارد. از نظر تئوری می تواند تقریباً به صفر برسد، یا می تواند دوباره افزایش یابد، دو برابر، سه برابر، چهار برابر و یا ده برابر شود. هیچ کس نمی تواند به درستی پیش بینی کند که چه اتفاقی می افتد، مهم نیست که چقدر در تحلیل تکنیکال بازار حرفه ای باشید. به عنوان مثال، جان مک آفی (John McAfee) بسیار به آینده روشن بیت کوین اطمینان دارد، وی با انتشار یک توییت گفت که اگر یک بیت کوین در مدت سه سال حداقل 500000 دلار ارزش نداشته باشد ، قسمت خصوصی خود را در تلویزیون ملی تعطیل می کند. از طرف دیگر، وارن بافت (Warren Buffet) پیش بینی می کند که بیت کوین قطعاً پایان بدی خواهد داشت.

در جامعه ارزهای دیجیتال محبوب ترین استراتژی سرمایه گذاری هولدینگ (hodling) نام دارد که به معنای نگه داشتن دارایی به جای فروش آن است. این عبارت در دسامبر 2013 ساخته شده است و به سرعت به یک الگوی رفتاری تبدیل شد و اکنون یکی از اصطلاحات عامیانه و ضروری در جامعه است.

بنابراین این نکته را به خاطر بسپارید: بیت کوین یک سرمایه گذاری بسیار پرخطر است، بنابراین هرگز هرگز تمام سرمایه خود را در آن سرمایه گذاری نکنید.

بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

مفهوم پول دیجیتال مانند بیت کوین که افراد به صورت آنلاین  آن را ارسال و دریافت می کنند، به خودی خود چندان پیچیده نیست. ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین راهی برای ارسال داده در فضای مجازی استفاده می کنند. ارزهای رمزنگاری شده متفاوت از ارزهای معمولی مانند دلار و پوند، غیرمتمرکزهستند، به این معنی که توسط یک مقام مالی، مانند دولت یا بانک های مرکزی تنظیم نمی شوند.

این ارزهای دیجیتال مزایای زیادی دارند که یکی از مهمترین ویژگی های آنها جهانی بودن آنها است یعنی ارزش آنها در هر کشور یکسان است. این ویژگی انتقال آنها را از یک فرد به فرد دیگر در سراسر جهان، بسیار آسان می کند وعیب بزرگ دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین این است که به طرز چشمگیری بی ثبات هستند.

بلاک‌چین یک لیست دیجیتالی از ثبت اطلاعات و گزارش‌ها است، در واقع نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که داده‌ها فقط می‌توانند اضافه شوند و حذف یا تغییر داده نمی شوند. در این شبکه هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و تراکنش‌ها بلافاصله صورت می‌گیرند و قابل برگشت نیست. بنابراین معاملات بیت کوین برگشت پذیر نیستند.

سه ارزدیجیتال بزرگ کدامند؟

بیت کوین، شناخته شده ترین و اولین ارز رمزنگاری شده است که در سال 2009 راه اندازی شد و به پادشاه ارزهای دیجیتال شهرت دارد و همچنان رهبر بازار است.  ارزش کل آن در تاریخ 16 دسامبر به بالاترین رقم 381 میلیارد دلاری رسید. اتریوم و ریپل در رده های دوم و سوم قرار دارند. از سال 2009، طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال که آلت کوین نامیده می شوند، وارد صحنه شده اند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال چقدر ریسک دارد؟

امروزه در جامعه مدرن، ارزهای دیجیتال به سرعت در حال محبوبیت هستند. دستگاه های خودپرداز ارزهای دیجیتال در کشورهای غربی ظاهر شده اند، ارزهای دیجیتال می تواند از طریق اینترنت خرید و فروش شود و بسیاری از شرکت های بزرگ به دنبال سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستند. تاکنون آینده ارزهای دیجیتال امیدوارکننده به نظر می رسد. با این وجود، ریسک هایی را نیز دارد که سبب می شود سرمایه گذاران بسیار محتاط باشند.

 سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال مانند خرید خانه در Rapid City، داکوتای جنوبی است. این شهر در ایالات متحده کمی بیش از 75000 نفر سکنه دارد و گفته می شود یکی از مکان هایی است که پیش بینی آب و هوا در آن غیر ممکن است. جایی که کولاک برف و رعد و برق های تابستانی بدون هشدار رخ می دهد، قبل از اینکه همه چیز دوباره آرام شود،  دما در روز بعد به طرز چشمگیری افزایش می یابد. آب و هوای Rapid City یک توصیف مناسب برای رفتار بیت کوین است.

اگر در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کردید، آماده از دست دادن بخشی یا کل پول خود باشید. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری معمولی نیست.

آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بیت کوین به عنوان یک ابزار سرمایه گذاری مزایای زیر را نسبت به سرمایه گذاری های سنتی برای شما فراهم می کند.

نقدینگی بیت کوین، بیت کوین به دلیل ایجاد سیستم عامل های معاملاتی در سراسر جهان، صرافی ها و کارگزاری های آنلاین، مسلماً یکی از سرمایه گذاری هایی است که نقدینگی بسیار بالایی است. می توانید بلافاصله با کارمزد فوق العاده کم بیت کوین را با پول نقد یا دارایی مانند طلا معامله کنید. اگر به دنبال سود کوتاه مدت هستید، نقدینگی زیاد بیت کوین آن را به یک سرمایه گذاری عالی تبدیل می کند. ارزهای دیجیتال نیز به دلیل تقاضای بالای بازار ممکن است یک سرمایه گذاری بلند مدت باشند.

خطر تورم پایین تر برخلاف ارزهای جهانی که توسط دولت های آنها تنظیم می شود، بیت کوین در برابر تورم مصون است. سیستم بلاک چین بی نهایت است و جای نگرانی در مورد از دست رفتن ارزش رمزنگاری های شما نیست.

فرصت های تازه تجارت بیت کوین و ارزهای رمزپایه نسبتاً جوان است. کوین های جدید روزانه به جریان اصلی تبدیل می شوند. همچنین نوسانات غیرقابل پیش بینی در قیمت ممکن است فرصت هایی را برای سودهای بزرگ ایجاد کند.

یک تجارت مینیمالیستی است، معاملات سهام نیاز به داشتن گواهی یا مجوز دارند. همچنین برای تجارت سهام یک شرکت باید به یک کارگزار مراجعه کنید. اما تجارت بیت کوین مینیمالیست است به سادگی بیت کوین را از صرافی ها بخرید یا بفروشید و آنها را در کیف پول خود قرار دهید. معاملات بیت کوین نیز فوری هستند برخلاف تسویه حساب های معاملات سهام ، که ممکن است روزها یا هفته ها به طول انجامد.

چرا بیت کوین بخریم؟

سرمایه گذای و خرید در بیت کوین دارای یکسری ویژگی ها است که سایر روش های سرمایه گذاری ندارد. که به برخی از این ویژگی ها اشاره خواهیم کرد.

شفافیت بیت کوین یکی از مهم ترین دلایل سرمایه گذاری در بیت کوین است در واقع می توان زمان ایجاد بیت کوین های جدید یا تعداد بیت کوین های جدید را مشاهده کرد و همه چیز در این زمینه شفاف است. بیت کوین کاملا غیر متمرکز است یعنی به هیچ نهاد یا سازمان دولتی وابسته نیست. شما از هر نقطه از جهان می توانید بیت کوین را ارسال کنید و هیچ بانکی نمی تواند پرداخت های شما را مسدود کند یا حساب شما را ببندد. هر معامله و همچنین تک تک اطلاعات در مورد آن همیشه در بلاک چین در دسترس است که می تواند در هر لحظه بررسی و استفاده شود. پروتکل بیت کوین رمزگذاری شده است ، از این رو هیچ انسانی یا سازمانی نمی تواند آن را کنترل یا دستکاری کند. این شبکه غیرمتمرکز است، بنابراین هیچ کس هرگز کنترل کامل آن را دردست نخواهد داشت. به همین دلیل است که بیت کوین همیشه خنثی ، شفاف و قابل پیش بینی است.

ایمنی در بیت کوین نیز بسیار بالا است، کاربران بیت کوین قادر به کنترل معاملات خود هستند. هیچ کس نمی تواند از حساب شما بدون اینکه شما بدانید و با آن موافقت کنید، پولی برداشت کند. اتفاقی که گاهی در دیگر روش‌های پرداخت دیده می‌شود.

علاوه بر اینها خرید بیت کوین به صورت همتا به همتا انجام می شود به این صورت که شما با افراد حقیقی خرید و فروش انجام می دهید.

نهنگ بیت کوین چیست؟

نهنگ ها بزرگترین پستانداران جهان هستند و نهنگ های بیت کوین بزرگترین بازیگران بازار بیت کوین هستند. این افراد معمولاً یک فرد نیستند بلکه موسساتی مانند صندوق های سرمایه گذاری هستند.  به عنوان مثال، Pantera Capital ، Bitcoins Reserve ، Bitcoin Investment Trust و غیره. این موسسات معمولاً در حدود صدها هزار بیت کوین دارند.

طبق گزارش اخیر بلومبرگ، فقط 1000 نفر 40 درصد بازار را در اختیار دارند. آنها می توانند فقط با فروش کسری از دارایی های خود بازار را به هیجان بیاورند. بر اساس این مطالعه ، در حال حاضر بیش از 25 میلیون نفر در سراسر جهان صاحب بیت کوین هستند.

 

 

صرافی ارزهای دیجیتال متعددی در ایران فعالیت می‌کنند که صرافی Bitex24  یکی از پلتفرم‌ های معتبر خرید و فروش ارز دیجیتال در ایران است و از امنیت بالایی برخوردار است. معاملات در صرافی Bitex24 به صورت همتا به همتا، آنلاین و 24 ساعته انجام می ‌شود. همچنین پشتیبانی سایت نیز به صورت 24 ساعته است.

بیتکس 24 پلتفرم خرید و فروش ارزهای دیجیتال

برای خرید بیت کوین به صرافی Bitex24 مراجعه کنید.