کاردانو چیست؟


کاردانو چیست؟


کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که ارز دیجیتال آن Ada نام دارد. کاردانو یکی از معتبرترین بلاک چین های دنیا است که ادعا می کند توانسته با ایجاد فرایندهای جدید در تایید تراکنش مسئله مقیاس پذیری در بیت کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند. از این رو کاردانو را نسل سوم ارزهای دیجیتال می نامند.

چارلز هاسکینسون بنیانگذار بلاک چین کاردانو است که پیش از این یکی از توسعه دهندگان در بلاک چین اتریوم بوده است. در سال 2015 پروژه کاردانو بطور رسمی آغاز به کار و به مدت دو سال در مورد مشکلات شبکه های بیت کوین و اتریوم تحقیق کرد.

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو یکی از ارزهای دیجیتالی است که بر خلاف اتریوم و بیت کوین که از اثبات انجام کار یا ماینینگ برای استخراج کوین های جدید استفاده می کنند، کاردانو از اثبات سهام بهره می برد.

اثبات کار

اثبات کار چیست؟

اثبات کار (PoW) یکی از دانش های رمزنگاری است که در آن یک طرف (اثبات کننده) به دیگران (تأیید کنندگان) ثابت می کند که مقدار مشخصی از تلاش محاسباتی برای برخی اهداف صرف شده است. متعاقباً تأیید كنندگان می توانند با حداقل تلاش از جانب خود، این هزینه را تأیید كنند. در شبکه ارزهای دیجیتال افرادی با نام ماینر با توان محاسباتی بالا به حفظ امنیت شبکه کمک می کنند و با این کار خود پاداش می گیرند.

 این مفهوم توسط Cynthia Dwork و Moni Naor در سال 1993 به عنوان روشی برای جلوگیری از حملات به شبکه  ابداع شد. اثبات کار بعداً توسط بیت کوین به عنوان پایه ای برای اجماع در شبکه بلاک چین مشهور شد. این الگوریتم در بلاک چین برای تایید تراکنش‌ ها و تولید بلاک های جدید در زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. استخراج‌کنندگان با استفاده از این الگوریتم با یکدیگر بر سر تکمیل تراکنش ‌های شبکه و گرفتن پاداش رقابت می‌کنند.

اثبات سهام

 اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام (PoS) روشی دیگر برای تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید است. مفهوم Proof of Stake (PoS)  بیان می کند که یک شخص می تواند با توجه به اینکه چند کوین در دست دارد، استخراج یا اعتبارسنجی کند. این بدان معناست که هرچه بیت کوین یا آلت کوین بیشتری متعلق به یک ماینر باشد، قدرت استخراج وی نیز بیشتر است.

اثبات سهام با نسبت دادن قدرت استخراج به نسبت کوین هایی که یک ماینر در اختیار دارد، به دنبال حل مسئله است. به این ترتیب ، یک استخراج کننده PoS به جای استفاده از انرژی برای پاسخ دادن به پازل های PoW ، محدود به استخراج درصدی از معاملات است که بازتاب سهام مالکیت وی است. به عنوان مثال ، یک استخراج کننده که 3 درصد از بیت کوین موجود را در اختیار دارد، می تواند از نظر نظری فقط 3 درصد از بلاک ها را استخراج کند.

در واقع در اثبات سهام، فرد مشارکت‌کننده با اختصاص دادن دارایی خود تضمین می‌کند که یک عامل مخرب برای شبکه نیست.

اوروبروس (Ouroboros) چیست؟

قلب سیستم عامل کاردانو Ouroboros  است، الگوریتمی که از پروتکل Proof of Stake برای استخراج کوین استفاده می کند. این پروتکل برای کاهش مصرف انرژی و زمان ایجاد کوین های جدید تنظیم شده است.

در الگوریتم معمولی Proof of Stake ، نودهایی با حداکثر سهام (یا بیشترین تعداد کوین) بلاک های معامله را در یک بلاک چین ایجاد می کنند. اما الگوریتم Ouroboros الگوریتم را به طور متفاوتی پیاده سازی می کند.

 Ouroboros زمان واقعی را به دوره هایی تقسیم می کند که هر دوره از زمان کوتاه ترین به نام اسلات ها تقسیم شده اند که دوره های زمانی مشخصی هستند. این دوره ها مشابه شیفت کاری در یک کارخانه است. در کاردانو ، محدوده زمانی شامل اسلات های متفاوت است و می تواند در الگوریتم آن تغییر داده شود. دوره ها به صورت دایره ای کار می کنند: وقتی یکی تمام می شود، دیگری آنلاین می شود.

هر اسلات دارای یک رهبر است. رهبران اسلات وظیفه ایجاد و تأیید بلاک های معاملاتی را دارند که به بلاک چین کاردانو اضافه می شوند. اگر رهبری در یک اسلات که مسئول ایجاد بلوک و تأیید تراکنش‌های آن است، نتواند کار خود را انجام دهند، آن‌گاه حق تولید بلاک را از دست می‌دهد و پاداشی نمی‌گیرد. یک یا چند اسلات می‌توانند خالی از بلاک باشند، اما بیشتر بلاک‌ها (حداقل 50 درصد) باید طی یک دوره زمانی (epoch) تولید شوند.

معاملات در بلاک های تولید شده توسط رهبران توسط تأیید کنندگان ورودی تأیید می شوند. این گروه دومین مجموعه از دارندگان کوین هستند که مسئول اجرای پروتکل هستند. در یک دوره معین ممکن است یک تا بسیاری از تاییدکنندگان متعدد وجود داشته باشد که انتخاب آنها بر اساس تعداد سکه‌هایی است که نگهداری می‌کنند، انجام می شود.

برای اطمینان از اینکه نتایج حاصل از تایید تراکنش بی طرفانه است، سیستم رای گیری بر اساس دو ورودی طراحی شده است.

 اولین سیستم محاسبه یک سیستم محاسباتی با چندین شرکت کننده است. مجموعه ای از دارندگان کوین درون شبکه محاسباتی را انجام می دهند و نتایج خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. ورودی دوم توزیع ثروت یا سهام است. نود هایی که سهام بیشتری (یا کوین بیشتر) دارند، احتمال انتخاب آنها به عنوان رهبر اسلات افزایش می یابد.

لایه های تشکیل دهنده ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو از دو لایه پرداختی (CSL) و لایه محاسباتی (CCL) تشکیل شده است.

اولین لایه پرداختی (CSL) است که امکان ارسال و دریافت کوین ADA بین کاربران را فراهم می کند. در حقیقت این لایه با رفع مشکل مقیاس پذیری به عنوان یک خصوصیت ویژه به نسبت ساز و کار بیت کوین محسوب می شود. علاوه بر این، CSL از الگوریتم گواه اثبات سهام جهت ساخت بلاک های جدید و تأیید تراکنش ها استفاده می کند.

دومین لایه، لایه محاسباتی (CCL) است که هنوز در حال توسعه است و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را می دهد و شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام تراکنش ها است.

سخن آخر ...

با توجه به مطالبی که بیان شد، آینده درخشانی در انتظار بلاک چین کاردانو است و می تواند نقش بسزایی در سیستم مالی بشر داشته باشد و توانسته بسیاری از مشکلات دنیای ارزهای دیجیتال را از بین ببرد. در حال حاضر کاردانو با افزایش قیمت زیادی که داشته است توانسته جایگاه سوم ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.

بیتکس 24 پلتفرم حرفه ای معاملات ارزهای دیجیتال