لایت کوین چیست؟


لایت کوین چیست؟


لایت کوین یک شبکه پرداخت جهانی مبتنی بر بلاک چین است که در اواخر سال 2011 راه اندازی شد. نام اختصاری لایت کوین (Litecoin) LTC است.

لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee) خلق شد که کارمند سابق گوگل و کوین بیس بود. هدف او در آن زمان حل برخی مشکلات شبکه بیت کوین مانند مدت زمان طولانی تراکنش ها و مشکلات ازدحام شبکه بود که برای حل این مسائل، شبکه لایت کوین را خلق کرد.

لایت کوین چیست؟

لایت کوین یکی از قدیمی ترین ارزهای دیجیتال شناخته شده است که با استفاده از ویژگی های منحصر به فرد فناوری بلاک چین، پرداخت های سریع، ایمن و کم هزینه را برای کاربران مهیا کرده است. در واقع سرعت تراکنش های لایت 4 برابر سریع تر از بیت کوین است.

لایت کوین همانند بیت کوین براساس فرآیند استخراج ایجاد می شود و با حل محاسبات ریاضی شبکه را امن می کند و ماینرها با این کار پاداش دریافت می کند در واقع با استخراج هر بلاک مقداری لایت کوین ایجاد می شود و به ماینرها تعلق می گیرد که به آن پاداش استخراج می گویند. اما از نظر الگوریتم هش استفاده شده و زمان تایید تراکنش ها و چند عامل دیگر نسبت به شبکه بلاک چین بیت کوین متفاوت است. زمان تایید بلاک در شبکه لایت کوین تنها 2.5 دقیقه است و هزینه های معاملات در شبکه لایت کوین بسیار پایین تر از شبکه بیت کوین است.

همان طور که می دانید بیت کوین دارای محدودیت عرضه 21 میلیون کوین است اما این محدودیت برای لایت کوین 84 میلیون کوین است. از طرفی دیگر پاداش استخراج بیت کوین در هر 210000 بلاک به نصف کاهش پیدا می کند و در حال حاضر پاداش استخراج شبکه بیت کوین 6.25 کوین است اما این پاداش برای لایت کوین در هر 840000 کوین به نصف کاهش پیدا می کند.

بنیان گذار شبکه لایت کوین کیست؟

همانطور که قبلاً بیان شد، لایت کوین توسط چارلی لی (Charlie Lee)، به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد.

چارلی لی (Charlie Lee)، معروف به Chocobo دانشمند علوم کامپیوتر و از ماینرهای اولیه بیت کوین است همچنین مهندس سابق گوگل بوده است. علاوه بر این، چارلی لی بین سال های 2015 و 2017  مسئولیت مهندس ارشد را در کوین بیس بر عهده داشت و در حال حاضر یکی از حامیان سر سخت ارزهای دیجیتال است و مدیر عامل و موسس شرکت لایت کوین است.

چه چیزی لایت کوین را منحصر به فرد می کند؟

لایت کوین شباهت زیادی با بیت کوین دارد و بعد از بیت کوین، لایت کوین دومین ارز دیجیتال محبوب است. این موفقیت را می توان تا حد زیادی به دلیل سادگی آن دانست و همچنین این رمز ارز از سال 2021 یکی از رایج ترین رمز ارز های پایه می باشد و در حال حاضر بیش از 2000 بازرگان و فروشگاه در جهان ارز دیجیتال لایت کوین را می پذیرند.

 مزیت اصلی لایت کوین از سرعت بالای تراکنش ها و کارمزد پایین آن ناشی می شود. معاملات لایت کوین معمولاً فقط در عرض چند دقیقه تأیید می شوند و هزینه های معاملات تقریباً ناچیز است. این امر لایت کوین را به گزینه ای جذاب برای معاملات در کشورهای در حال توسعه تبدیل می کند، جایی که هزینه های معاملات ممکن است عاملی تعیین کننده برای پشتیبانی ارز رمزنگاری شده باشد.

در اواخر سال 2020، لایت کوین همچنین شاهد عرضه آزمایشی  MimbleWimble (MW)بود که معاملات محرمانه در لایت کوین استفاده می شود. هنگامی که این ویژگی در شبکه اصلی در دسترس باشد، کاربران لایت کوین از حریم خصوصی و قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی بهره مند می شوند.

لایت کوین نسبت به بیت کوین زمان تراکنشهای سریع‌تری دارد. همچنین استخراج بیت کوین از طریق نرم افزار ASIC امکان پذیر است اما یکی از راه های متداول برای استخراج لایت کوین کارت های گرافیک است.

کوین های در گردش لایت کوین چه تعداد است؟

مانند اکثر ارزهای دیجیتال اساس کار شبکه لایت کوین اثبات کار (POW) است و مقدار لایت کوین در گردش با هر بلاک تازه استخراج شده به تدریج افزایش می یابد. تا ماه ژانویه سال ۲۰۲۱، 66.245 میلیون لایت کوین از مجموع ۸۴ میلیون استخراج شده‌است. شرکت لایت کوین به تازگی تخمین زده‌است که بیش از ۱۰۰ سال طول خواهد کشید تا تمامی لایت کوین  ها استخراج شوند حدود سال 2140 میلادی و این که تعداد لایت کوین استخراج شده در هر بلاک هر چهار سال به دلیل فرآیند هاوینگ به نصف کاش پیدا می کند.  در روز اول پاداش استخراج بلاک حدود 500000 لایت کوین بود.

امنیت شبکه لایت کوین چگونه است؟

به عنوان ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، لایت کوین دارای رمزنگاری بسیار قوی است و مانند بیت کوین و چندین ارز رمزنگاری شده دیگر ، لایت کوین از الگوریتم اجماع PoW برای تأیید سریع و امن تراکنش ها استفاده می کند و قدرت ترکیبی شبکه استخراج لایت کوین می تواند از حملات جلوگیری کند.

ارزش ارز دیجیتال لایت کوین چقدر است ؟

لایت کوین هم مانند بیت کوین از قیمتی در حدود ۱ سنت کارش را آغاز کرد تا سال 2014 رشد نسبتا خوبی داشت و بعد از دچار یک افت قیمت محسوس شد. سال 2017، سال انفجار قیمت لایت بود.

 لایت کوین در حال حاضر جز ده ارز دیجیتال برتر است و در زمان نگارش این مقاله قیمت لایت کوین 137.17 دلار است. لایت کوین یکی از ارزهای دیجیتال است که به طور گسترده در دسترس است، به همین ترتیب می توان آن را در انواع مختلف صرافی ها خریداری یا معامله کرد. برخی از برجسته ترین صرافی ها عبارتند از Huobi Global ، Binance ، Coinbase Pro ، OKEx و Kraken.

سخن آخر...

لایت کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال دیگر پتانسیل بسیار خوبی برای صعود دارد. همان طور که می دانید بیت کوین به عنوان طلای ارزهای دیجیتال، اتریوم الماس ارزهای دیجیتال و لایت کوین نقره ارزهای دیجیتال شناخته می شود. لایت کوین در روزهای اخیر رشد چشمگیری داشته است و به دلیل افت قیمت ریپل در روزهای اخیر توانسته برای مدتی جایگاه چهارم ارزهای دیجیتال را کسب کند.

منبع: coinmarketcap.com

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی حرفه ای ارزهای دیجیتال