ریپل چیست؟


ریپل چیست؟


اولین چیزی که باید بدانید این است که ریپل هم یک سیستم عامل و هم ارز دیجیتال است که برای کمک به بانک ها در جابجایی سریعتر و ارزانتر از روش های موجود طراحی شده است. در واقع ریپل یک شبکه برای انجام تراکنش های مالی است. کوین این ارز دارای نماد اختصاری XRP است. نحوه کار ریپل با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و لایت کوین متفاوت است. در واقع برای استخراج متکی به استخراج با انرژی زیاد نیست. پلت فرم ریپل یک پروتکل منبع باز است که برای امکان انجام معاملات سریع و ارزان طراحی شده است.

ریپل یک شرکت بزرگ واقع در سانفرانسیسکو آمریکاست که برای بانک‌ها و نهادهای مالی، محصولات مالی غیرمتمرکز می‌سازد. در واقع ریپل بیشتر در ایجاد روشی تمرکز دارد که به بانک ها و سایر موسسات مالی کمک کند تا پول را سریعتر و بدون کارمزد جابجا کنند.

برخلاف بیت کوین که هرگز قرار نبوده است یک ماشین پرداخت ساده باشد، ریپل قطعاً بر تمام معاملات بین المللی در سراسر جهان حاکم است. بسیار بلند پروازانه! این پلتفرم ارز مخصوص خود را دارد (XRP) اما به همه این امکان را می دهد تا از این پلتفرم برای ایجاد برنامه خود از طریق RippleNet استفاده کنند.

 چیست؟ RippleNet 

ریپلنت شبکه‌ای متشکل از ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت مانند بانک‌ها و شرکت‌های خدمات مالی است که از راهکار‌هایی توسعه ‌یافته توسط ریپل برای ارسال پول به‌صورت جهانی استفاده می‌کنند. اجازه دهید با یک مثال ساده این موضوع را برایتان شفاف کنیم:

فرض کنید آقای جونز در نیویورک زندگی می کند و یک جعبه شکلات دارد که نیازی به آن ندارد. اما در عوض او علاقه زیادی به تماشای یک بازی بیس بال دارد، اما بلیط ندارد. دوم اینکه، خانم اسمیت در لس آنجلس زندگی می کند و تمبر نادری دارد که دوست دارد آن را با یک جعبه شکلات عوض کند. سرانجام، ما آقای براون را داریم که در آلاسکا زندگی می کند و به دنبال یک تمبر نادر است و همچنین بلیط یک بازی بیس بال در نیویورک را دارد.. در سیستم فعلی ما، این افراد احتمالاً هرگز یکدیگر را پیدا نخواهند کرد. اما در دنیای ریپل آنها می توانند بگویند: "سلام ، من شکلات دارم، من بلیط بازی بیس بال می خواهم" و سیستم به دنبال کوتاهترین و ارزانترین ترکیب برای تحقق آن خواهد بود.

 XRP چیست؟

  XRP یک توکن است که برای انتقال ارزش از طریق شبکه ی ریپل استفاده می شود. هدف اصلی XRP این است که واسطه ای در مبادلات دیگر باشد چه  ارزهای رمزنگاری شده و چه ارزهای فیات.

چه کسی ریپل را اختراع کرد؟

ریپل اولین بار توسط رایان فوگر (Ryan Fugger) توسعه دهنده وب در سال 2004 ساخته شد. اما ریپل در سال ۲۰۱۲ توسط Chris Larsen و Jed McCaleb راه اندازی شد.

یک تاریخچه مختصر ارز دیجیتال ریپل

سال 2004 : رایان فوگر (Ryan Fugger)،  Ripplepay را توسعه داد به عنوان یک سرویس پرداخت امن. درواقع ایده اولیه توسط رایان فوگر مطرح شد و وی قصد داشت پلتفرمی غیرمتمرکز ایجاد کند تا افراد بتوانند روی آن ارز دیجیتال خودشان را بسازند.

سال 2011: جد مک کالب (Jed McCaleb)، آرتور بریتو (Arthur Britto) و دیوید شوارتز (David Schwartz) کار بر روی یک سیستم ارزی جدید را با الهام از بیت کوین آغاز کردند. ایده اولیه آن این بود که به جای عملیات استخراج، ارزشش توسط پذیرش افراد افزایش یابد.

سال 2012: جد مک کالب، کریس لارسن (Chris Larsen) و همکارانشان ایده خود را با رایان فوگر ادغام کردند و منجر به ایجاد OpenCoin شد.

سال 2013: جد مک کالب OpenCoin را ترک می کند و شرکت نام خود را به ریپل تغییر می دهد. همچنین در همان سال کد ریپل به منظور استفاده عمومی بصورت متن باز در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفت.

سال 2014: اولین بانک شروع به استفاده از پلتفرم ریپل برای انتقال پول می کند.

سال 2017: در ماه دسامبر، ریپل برای مدت کوتاهی دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ جهان با ارزش 73 میلیارد دلار شد.

چه چیز خاصی در رابطه با ریپل وجود دارد؟

ریپل دو قسمت دارد: ریپل به عنوان ارز رمزپایه (XRP) و ریپل به عنوان شرکتی که برای کمک به بانک ها در جابجایی سریع و ارزان پول طراحی شده است.

یک سرویس برای بانک ها است که به بانک ها کمک می کند تا از طریق شبکه خود به یکدیگر متصل شوند. در واقع مانند این پلی بین ارزهای رمزنگاری شده و بانکداری سنتی است  که با استفاده از ارز اختصاصی خود، دلار و پوند را ارزهای دیجیتال مبادله می کند.

در جابجایی پول بسیار سریع است. فقط 3.5 ثانیه طول می کشد تا پول تأیید شود و می تواند 1000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد، همان مقدار تراکنش که Visa می تواند انجام دهد. بیت کوین، در مقایسه با ریپل تنها می تواند 7 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

جابجایی پول با استفاده از ریپل بسیار ارزان است. جابجایی پول با استفاده از ریپیل برای بانک ها بسیار ارزان تر از استفاده از فناوری های موجود است.

از انرژی کمتری استفاده می کند، از آنجا که هیچ ماینینگی انجام نمی شود، انرژی کمتری مصرف می شود.

متمرکز است، بانک ها به عنوان نودهای شبکه عمل می کنند و به آنها امکان کنترل بیشتر معاملات را می دهند.

ریپل چگونه ایجاد می شود؟

ریپل مانند سایر ارزها ماینرها و گره ها را درگیر نمی کند. ریپل قابلیت استخراج ندارد. تعداد کل توکن ریپل موجود 100 میلیارد است که تاکنون 41 میلیارد توکن آن عرضه شده است. در واقع انتشار توکن توسط خود این شرکت انجام می شود نه عملیات استخراج.

آینده ریپل...

ریپل می خواهد به صنعت بانکی کمک کند تا پول را به سرعت و به سادگی ارسال ایمیل برای کسی جابجا کند. تمرکز این شرکت این است که همه بانک های بزرگ جهان را به این سیستم عامل وارد کند. در عین حال آینده  ریپل چندان مطمئن نیست ، اما اگر ریپل به پلتفرمی تبدیل شود که بانک ها به صورت آنلاین در آن تجارت می کنند، این ارز با موفقیت همراه خواهد بود.

منابع: decrypt، Cointelegraph

بیتکس 24 پلتفرم خرید وفروش ارز دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.