اتریوم 2.0 چیست و چرا مهم است؟


اتریوم 2.0 چیست و چرا مهم است؟


اتریوم 2.0 یک به روزرسانی و ارتقا طولانی مدت در شبکه اتریوم است . اتریوم یک بستر محاسباتی غیر متمرکز است. می‌توانید آن ‌را مانند یک لپ تاپ یا رایانه شخصی تصور کنید فقط با این تفاوت که در یک دستگاه مجزا اجرا نمی‌شود، درعوض به طور همزمان در هزاران دستگاه در سراسر دنیا اجرا می‌شود و هیچ صاحبی ندارد. اتریوم مانند بیت‌کوین و سایر رمزارزها به شما امکان انتقال ارز دیجیتال را می‌دهد. علاوه بر این با اتریوم، شما می‌توانید کد اختصاصی خود را گسترش دهید و با نرم‌افزارهای ایجاد شده کاربران دیگر ارتباط برقرار کنید. به دلیل قابلیت تغییرپذیری که دارد، انواع برنامه‌های پیشرفته را می‌توانید در اتریوم راه اندازی کنید. به عبارت ساده ، ایده اصلی اتریوم این است که توسعه دهندگان می‌توانند کدی را ایجاد و راه‌اندازی کنند که به‌جای یک سرور متمرکز ، در یک شبکه توزیع شده اجرا شود. یعنی در حالت تئوری، این برنامه‌ها نمی‌توانند خاموش یا سانسور شوند. ارز مخصوص اتریوم، اتر یا ETH نامیده می‌شود.

اتریوم 2.0 در واقع یک به روزرسانی در شبکه اتریوم است که نوید پیشرفت های چشمگیری در عملکرد شبکه اتریوم را می دهد. یکی از جدیدترین موارد برجسته، شامل تغییر در اثبات سهام (PoS) ، زنجیره بیکن (beacon chain) و زنجیره شارد (shard chains) است. با توجه به اینکه اتریوم یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال روی کره زمین است، جزئیات مهمی در مورد اینکه اتریوم 2.0 به طور واقعی چیست و چگونگی تأثیر آن بر رمزگذاری وجود دارد.

مقدمه

از زمان انتشار اتریوم، توسعه فن آوری های جدید، برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) و سایر بلاک چین ها بسیار گسترش یافته اند. مهمتر از همه، بسیاری از این فناوری ها در شبکه اتریوم ساخته شده اند. به برخی از بزرگترین نوآوری های مالی غیرمتمرکز مانند دیفای  (DeFi) فکر کنید. بخش قابل توجهی از آنها در شبکه اتریوم در حال اجرا هستند.

 متأسفانه، مسائل مقیاس پذیری شروع به ظهور کردند. با افزایش تعداد معاملات در شبکه اتریوم، هزینه انجام این تراکنش ها که با گس (سوخت گس به واحد اندازه‌گیری هزینه‌های لازم برای انجام یک تراکنش روی شبکه اتریوم گفته می‌شود) پرداخت می شوند، نیز افزایش یافت. اگر اتریوم می‌خواهد به پذیرش گسترده‌ای دست یابد، باید ابتدا این مشکل را حل کند. با این کار امکان ایجاد پروژه‌های بهتر و سودمندتر روی اتریوم فراهم می‌شود.

 این جا همان جایی است که  اتریوم 2.0 وارد می شود. پیش بینی شده است که نسخه های اتر 2.0 در شبکه اتریوم به طور عمده به مسئله مقیاس پذیری می پردازند. این پیشرفت ها تضادی با نسخه موجود اتریوم ایجاد می کند که همه آنها از طریق یک نقشه راه با برنامه ریزی دقیق ارائه می شود.

اتریوم 2.0 چیست؟

اتریوم 2.0 معروف به اتر 2.0 یا سرینیتی، جدیدترین نسخه برای ارتقا شبکه اتریوم است که قرار است در کنار حل سایر موارد، مقیاس پذیری شبکه را نیز بهبود ببخشد. اهداف اصلی اتریوم 2.0 عبارتند از: انعطاف پذیری، امنیت، سادگی، ماندگاری، تمرکززدایی.

 این نسخه از اتریوم همیشه در معرض چشم انداز قرار داشته است اما چند سال طول کشیده است تا پخش شود. دلیل اصلی این امر این است که مقیاس گذاری بلاک چین به روشی امن و غیرمتمرکز یک کار چالش برانگیز است.
خوشبختانه، اتریوم 2.0 قصد دارد این مسئله را از طریق پیاده سازی برخی از ویژگی های بسیار مهم حل کند . این ویژگی های جدید چندین تفاوت اساسی را بین اتریوم که می شناسیم و اتریوم 2.0 ایجاد می کند.

تفاوت بین اتریوم و اتریوم 2.0

بیشترین اختلافات بین اتریوم و اتریوم2.0  شامل استفاده از سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) ، زنجیرهای شارد (shared chain) و زنجیره بیکن (beacon chain) است. بیایید نگاه بیشتری به جزییات این تفاوت ها بیندازیم.

 اثبات سهام (PoS)

اثبات سهام،  روش اتریوم (و بسیاری دیگر از بلاک چین ها) برای حفظ امنیت و بروزرسانی شبکه با پاداش دادن به ماینرها برای ایجاد و تأیید بلاک های بلاک چین است. متأسفانه، اثبات سهام مقیاس پذیر نیست زیرا با رشد بلاک چین، به مقدار بیشتری قدرت محاسباتی نیاز دارد.

اثبات سهام آینده  (PoS) این مسئله را حل می کند. گفته می شود شبکه برای راه اندازی به تایید کنندگانی احتیاج دارد که 32 اتر را در شبکه استیک کنند.

زنجیرهای شارد (shared chain)

هرکسی که می خواهد به شبکه اتریوم دسترسی پیدا کند باید این کار را از طریق یک نود (گره) انجام دهد. یک گره یک کپی از کل شبکه را ذخیره می کند، به این معنی که گره از ابتدای وجود اتریوم باید هر معامله را بارگیری، محاسبه، ذخیره و پردازش کند. در حالی که شما به عنوان یک کاربر لزوماً برای انجام معامله نباید گره ای را اجرا کنید، این امر سرعت همه چیز را کند می کند.

شاردینگ روشی برای مقیاس‌پذیر کردن شبکه است که در آن امکان اجرای تراکنش‌ها به صورت موازی فراهم می‌شود. هدف آن کمک به مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها از طریق تقسیم شبکه به چندین شارد است. این کار به شبکه امکان بررسی همزمان تراکنش‌های بسیار بیشتری را می‌دهد.

 زنجیره های شارد دقیقاً مانند هر بلاک چین دیگری است، با این تفاوت که فقط شامل زیرمجموعه های خاص یک بلاک چین کامل است و تنها با مدیریت یک قطعه یا شارد شبکه اتریوم به گره ها کمک می کند که باعث افزایش تراکنش و ظرفیت کلی اتریوم شود.

زنجیره بیکن (beacon chain)

زنجیره بیکن یک بلاک چین مجزا از بلاک چین اصلی اتریوم خواهد بود این زنجیره جدید دارای الگوریتم اجماع اثبات سهام است و به صورت موازی با بلاک چین اصلی اتریوم که از اثبات کار استفاده می‌کند اجرا خواهد شد. زنجیره بیکن یک بلاک چین کاملاً جدید است که نقشی اساسی در اتریوم 2.0 دارد. بدون آن، اشتراک اطلاعات بین خرده ریزها امکان پذیر نیست و مقیاس پذیری وجود ندارد.

فازهای توسعه اتریوم

توسعه اتریوم 2.0 به یک باره انجام نمی شود. درعوض، در سه مرحله منتشر می شود که هر مرحله با ویژگی های متمایز همراه است تا موفقیت اتریوم جدید را تضمین کند.

 مرحله 0

در فاز صفر که اولین مرحله از پیاده‌سازی اتریوم ۲.۰ است،‌ زنجیره های بیکن راه اندازی خواهند شد زیرا در عملکرد زنجیرهای شارد مهم است. هنوز زنجیره های شارد وجود نخواهد داشت، اما زنجیره بیکن از طریق قرارداد سپرده یک طرفه پذیرش اعتبارسنج ها را آغاز می کند. زنجیره های بیکن، دفتر ثبت اطلاعات اعتبارسنج‌ها را مدیریت می‌کند و مکانیزم اجماع اثبات سهام را در اتریوم ۲.۰ پیاده‌سازی خواهد کرد.

فاز 1- 1/5

فاز بعدی در واقع ترکیبی از دو فاز است: فاز 1 و فاز 1.5. فاز 1 زنجیره های شارد را معرفی می کند، که به اعتبارسنجان اجازه می دهد تا از طریق PoS بلاک هایی را در زنجیره بلاک ایجاد کنند. فاز 1.5 زمانی است که شبکه اصلی اتریوم رسماً زنجیره های شارد را معرفی کرده و انتقال از PoW به PoS را آغاز می کند.

فاز 2

مرحله نهایی مرحله 2 خواهد بود، زمانی که اتریوم 2.0 از شارد کاملاً تشکیل شده پشتیبانی کرده و به شبکه رسمی اتریوم تبدیل می شود. زنجیره های شارد همچنین می توانند با قراردادهای هوشمند کار کنند و به توسعه دهندگان Dapps و سایر فناوری ها اجازه می دهد تا یکپارچه با اتریوم 2.0 ادغام شوند.

سخن آخر

اتریوم 2.0 به دلایلی، به ویژه در مورد مقیاس پذیری، یک ارتقا مهم در شبکه اتریوم است. بدون ویژگی های جدید PoS ، زنجیره های شارد و زنجیره های بیکن اتریوم می تواند سرانجام ناپایدار شود و دیگر به عنوان پلت فرم اصلی قرارداد هوشمند در اکوسیستم رمزنگاری تبدیل نشود. عرضه اتر 2.0 مدتی طول خواهد کشید و حتی ممکن است بیش از انتظار نیز طول بکشد. خبر خوب این است که در حال حاضر به خوبی در حال انجام است.

منبع: academy.binance.com

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی بیتکس 24 مراجعه کنید.