آلت کوین چیست؟


آلت کوین چیست؟


بیشتر افراد در دنیای ارزهای دیجیتال فقط روی بیت کوین و هولد آن تمرکز دارند. اما  در دنیای ارزهای دیجیتال ارزهای زیاد دیگری نیز وجود دارد. تا اوایل سال ۲۰۲۰، بیش از ۵۰۰۰ آلت‌کوین وجود داشت و برخی از آنها حتی بیشتر از بیت کوین افزایش قیمت سهموی را نشان می دهند. در ادامه در مورد پدیده ای به نام فصل آلت کوین بحث خواهیم کرد، که چیست؟ و چرا اگر شما با رمزنگاری ها سروکار دارید باید آن را در نظر بگیرید؟

آلت کوین چیست؟

در واقع به هر ارز دیجیتال غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می شود. بیت کوین اولین ارز دیجیتال شناخته شده است که دارای یکسری نقاط ضعف بود که سبب شد بسیاری به این فکر بیافتند تا ارز دیجیتال جدیدی را ایجاد کنند که این نقاط ضعف را پوشش دهد. اولین آلت کوین شناخته شده نیم کوین است که در سال 2011 عرضه شد و پس از آن بود که در اواسط سال 2011 لایت کوین به بازار عرضه شد و مشهورترین آلت کوین، اتریوم (ETH) است.

وابستگی قیمت آلت کوین ها به بیت کوین

می توان گفت که تمامی آلت کوین ها از نظر تغییرات قیمتی به نوعی از بیت کوین تبعیت می کنند و دنباله رو بیت کوین هستند. این امر منجر به این واقعیت می شود که اگر قیمت بیت کوین در حال افزایش است، قیمت آلت کوین ها نیز افزایش خواهد یافت و بالعکس.

فصل آلت کوین چیست؟

تقریباً قیمت تمامی آلت کوین ها به بیت کوین متکی است. معامله گران به دوره ای که قیمت آلت کوین در حال افزایش است به عنوان فصل آلت کوین ها  اشاره می کنند. این اصطلاح از تجربیات قبلی ناشی می شود که در طی مدت زمان طولانی معامله گران توانستند از طریق افزایش قیمت آلت کوین ها طی سال 2016-2017 درآمد زیادی کسب کنند.

در فصل آلت کوین معامله گران سرمایه خود را از بیت کوین خارج می کنند و بر روی ارزهای دیجیتال دیگر سرمایه گذاری می کنند. این اتفاق زمانی می افتد که بیت کوین پس از یک دوره افزایش قیمت شروع به تثبیت و یا ریزش کند.

اگر قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی کاهش یابد، معامله گران با آوردن پول بیشتر به این بخش بازار، به آلت کوین ها روی می آورند. همچنین معمولاً وقتی قیمت بیت کوین برای هفته ها و ماه ها به یک طرف حرکت می کند، برای معامله گران سود آوری ندارد و دوباره به آلت کوین ها روی می آورند. در طول فصل آلت کوین، چندین آلت کوین شروع به کسب ارزش می کنند، صرف نظر از حرکت قیمت بیت کوین بسیاری از مردم استدلال می کنند که چیزی به نام فصل آلت کوین به هیچ وجه وجود ندارد.

وقتی بیت کوین نزولی باشد یا به شدت صعودی باشد، هیچ یک از آلت کوین ها ارزشی نخواهند داشت. در طول بازار خرسی ، بیشتر معامله گران سود قبلی خود را به صورت ارز فیات از بازار خارج می کنند یا فقط می نشینند و منتظر می مانند که هودلینگ کند. در طی یک بازار فوق العاده صعودی، همه کوین های خود را در بیت کوین می گذارند، بنابراین چیز زیادی برای آلت کوین ها باقی نمی ماند.

در گذشته، دوج کوین شاخص خوبی بود. از نظر تاریخی، هر زمان که دوج کوین بسیار خوب عمل کرده است، این معمولاً نشانه این است که ما به اوج بازار  آلت کوین ها رسیده ایم، زیرا تقریباً تمام آلت کوین های دیگر با ارزش واقعی قبلاً پمپاژ شده اند اگر کوین Joke نیز پمپ شود. این بدان معناست که بازار در حال نزدیک شدن به پایان بازار گاوی است.

انواع آلت کوین ها

با تکامل آلت کوین ها دسته های مجزا پدیدار شدند. برخی از انواع اصلی آلت کوین ها عبارتند از: ارزهای دیجیتال مبتنی بر ماینینگ، استیبل کوین ها، توکن های امنیتی، توکن های کمکی .

آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ

 این آلت کوین ها یک فرآیند استخراج دارند که به وسیله آن کوین های جدید با حل مشکلات چالش برانگیز برای باز کردن قفل بلاک تولید می شود. شباهت آنها به بیت کوین بیشتر از سایر آلت کوین ها است. بیشترین آلت کوین های برتر در اوایل سال 2020 در این گروه قرار گرفتند. اتریوم بهترین آلت کوین شناخته شده مبتنی بر استخراج از فوریه 2020 است.

 استیبل کوین Stablecoins

با کاهش نوسانات به دنبال بهبود بیت کوین است. در عمل، این امر با گره خوردن ارزش کوین ها به ارزهای موجود حاصل می شود. گزینه های محبوب برای پشتیبانی از آلت کوین شامل دلار آمریکا ، یورو و طلا است. Libra Facebook، تا به امروز مشهورترین استیبل کوین است.

توکن های امنیتی

 این آلت کوین ها به یک معامله مرتبط هستند و اغلب در یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) راه اندازی می شوند. رمزهای امنیتی به سهام سنتی شباهت دارند و آنها اغلب نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در مشاغل را نوید می دهند.

توکن های کمکی

 توکن های کمکی ادعایی در مورد خدمات ارائه می دهند و گاهی اوقات به عنوان بخشی از ICO به فروش می رسند. Filecoin نمونه عالی از توکن های کمکی هستند و به گونه ای طراحی شده اند که می توانند در فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل ها قابل تعویض باشند.

تفاوت آلت کوین ها با بیت کوین

در اصل، آلت کوین ها شبیه به بیت کوین کار می‌کنند و بر روی بلاک چین توزیع شده اند که تراکنش‌ها به صورت دائمی و عمومی ذخیره می‌شوند؛ در نتیجه مبادلات نمی‌توانند تغییر یابند. آلت کوین‌ها تمام قوانین بیت کوین را دنبال نمی‌کنند. برای مثال، بیت کوین تنها با استخراج و در هر ۱۰ دقیقه تولید می‌شود؛ اما لایت کوین، ارزها را در هر ۲.۵ دقیقه ایجاد می‌کند. این باعث می‌شود که پروسه پرداخت‌ ها در این ارز جایگزین سریع‌تر انجام شود. همچنین لایت کوین ۸۴ میلیون توکن تولید می‌کند، در حالی که بیت کوین تنها ۲۱ میلیون کوین ایجاد می‌کند.

همچنین آلت کوین ها از قوانین ماینینگ متفاوت‌ تری از بیت کوین استفاده می‌کند در حالی که بیت کوین نیازمند تجهیزات گران قیمت است،

بیتکس 24 پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به صرافی ارز دیجیتال بیتکس 24 مراجعه کنید.